Kościół św. Marcina w Krasiczynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Marcina
A-443 z dnia 9.02.1988[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Krasiczyn

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Marcina

Wezwanie

św. Marcina

Wspomnienie liturgiczne

11 listopada

Położenie na mapie gminy Krasiczyn
Mapa konturowa gminy Krasiczyn, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Marcina”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Marcina”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Marcina”
Położenie na mapie powiatu przemyskiego
Mapa konturowa powiatu przemyskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Marcina”
Ziemia49°46′39,03″N 22°39′05,83″E/49,777508 22,651619

Kościół świętego Marcinarzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Przemyśl I archidiecezji przemyskiej.

Budowa obecnej świątyni została rozpoczęta w 1630 roku i ukończona została dopiero w 1760 roku. W 1784 roku została wykonana polichromia. Podczas II wojny światowej wnętrze kościoła zostało zdewastowane. Jest to budowla jednonawowa, kryta blachą. Świątynia posiada około 150 miejsc siedzących i około 200 miejsc stojących. Wnętrze posiada długość 30 metrów i szerokość 11 metrów. Posadzka we wnętrzu jest terakotowa, wzorzysta, natomiast w prezbiterium marmurowa, przede wszystkim odmiany: „bolechowice” i „biała Marianna”, chór muzyczny posiada powierzchnię 30 metrów kwadratowych i jest podparty dwoma filarami. Dawna polichromia została zniszczona podczas II wojny światowej. Ołtarz główny pochodzi z 1954 roku i został wykonany według projektu Stanisława Kochanka z Krosna, w warsztacie F.M. Paśków w Przemyślu, jest ozdobiony drewnianą figurą Chrystusa Ukrzyżowanego, wykonaną przez Stanisława Smoczyńskiego z Wojaszówki. Krucyfiks został odrestaurowany w 2003 roku przez Małgorzatę Dawidiuk z Przemyśla. Dwa ołtarze boczne zabytkowe z XVIII wieku zostały przeniesione w 1972 roku z Dubiecka, w każdym znajdują się po cztery rzeźby i dwa obrazy. Niektóre obrazy zostały namalowane przez ks. Mikołaja Tereińskiego. Chrzcielnica w stylu rokokowym, drewniana, polichromowana, złocona, posiadająca piękną snycerkę, jest najcenniejszym sprzętem zachowanym z dawnego wyposażenia świątyni. Została odnowiona i przeniesiona do prezbiterium oraz wyeksponowana. Przy niej został ochrzczony późniejszy metropolita krakowski kardynał Adam Stefan Sapieha. Świątynia posiada organy 16 głosowe, pneumatyczne, wykonane w 1986 roku przez Jana Zycha z Wołomina. W 2005 roku instrument został przestrojony i zakonserwowany przez Romualda Greiza. Szafa zabytkowa pochodzi z XIX wieku i była dawniej częścią organów z kościoła Bernardynów w Przeworsku. Została przebudowana w 1986 roku i wymaga uzupełnienia. W zakrystii i „skarbcu” świątyni znajdują się zabytkowe ornaty oraz kilka naczyń liturgicznych[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podkarpackie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2017-09-21].
  2. Kościół w Krasiczynie. Parafia p.w. św. Marcina w Krasiczynie. [dostęp 2017-09-21]. (pol.).

.